Интервю с инж. Белгин Шукри - кмет на Община Исперих.
Журналистът Шенол Ахмедов пита за приоритетите пред Община Исперих, за младите хора и за туризма в общината.
Г-н Шукри, какви приоритетни задачи стоят за разрешаване пред Община Исперих?
Основните приоритети в работата ми като кмет на община Исперих и през настоящата година са свързани с изграждането и поддържането на местната пътна инфраструктура, включително уличната мрежа в населените места. През изминалата година успяхме да ремонтираме над 10 км общинска пътна мрежа или това са 26 улици. В капиталовата програма за тази година сме заложили частичен и цялостен ремонт на още 10 улици. Продължаваме да предприемаме мерки за подобряване на чистотата в общината. След като през януари създадохме общинска фирма за събиране на отпадъците, с цел оптимизиране на разходите и подобряване на услугата, успяхме да закупим два чисто нови камиона за събиране и извозване на отпадъците, подменихме контейнерите и концентрирахме повече контейнери на места, където има нужда от такива. Стараем се максимално да подобрим услугата за гражданите на общината, затова сме обявили обществена поръчка за закупуване на още един чисто нов камион, оборудван с гребло. Промяната, към която се стремим обаче, не може да стане без личната ангажираност на всеки един жител на общината. Поддържането и опазването на чистотата в парковете, около пейките и градинките, около жилищните сгради и търговските обекти, в междублоковите пространства, изхвърлянето на отпадъците на определените за това места, е отговорност на всеки гражданин. И ако всеки бъде отговорен в това, Исперих наистина ще стане по-чист и по-приветлив – такъв, какъвто всички ние искаме да го видим.
Как задържате младите хора в общината и успявате ли?
Превръщането на общината в привлекателно място на живот само по себе си е фактор, който пряко влияе върху демографската картина и е шанс младите и образовани жители да пожелаят да се установят тук. Липсата на работа обаче в малките населени места принуждава хората да търсят препитание извън пределите им, дори извън пределите на държавата. При нас, за съжаление, нещата не стоят по по-различен начин. Успяваме с определени действия да подкрепяме младите хора – за четвърта поредна година родителите на малки деца не заплащат такси за детска ясла и детска градина, което е едно облекчение, с оглед на демографската и икономическа криза на национално ниво. Отново сме заложили средства в бюджета за подпомагаме на млади семейства с репродуктивни проблеми, студенти, показали добри резултати в процеса на своето образование, стараем се да предлагаме качествени социални услуги и качествено образование. При наличие на свободни работни места в общинските институции даваме възможност именно на младите квалифицирани хора да започнат своята кариера и реализация.
Исперих е земята на древните траки, тук се намират Тракийската гробница, тук е открит Златния пегас, тук е мистичната гробница на Демир баба, как ги популяризирате по света?
Важен дял от работата на екипа ми и на Исторически музей – Исперих е да популяризира движимото и недвижимото културно наследство на територията на община Исперих. Имаме издадени брошури на пет езика. Тази година Община Исперих и Историческият музей получиха награда за принос в популяризиране на културното наследство, а „Свещарската гробница“ бе обявена за Гробница на десетилетието от най-голямата кампания за опазване и популяризиране на културно-историческото наследство у нас „Чудесата на България“. Всяка година музеят е инициатор и организатор на Европейска нощ на музеите и на Дни на културно-историческото наследство на община Исперих, част от които е Националният панаир на царевицата. Пътуващите изложби на музея са гостували и гостуват както в страната, така и в чужбина. Артефакти от музея участват в изложбата на Тракийската култура в Лувъра. Музеят участва в кампанията „100-те туристически обекта”, в международни туристически борси в София, Варна, Велико Търново и Русе, в различни форуми като „Салон на музеите”, Панаир на музейните изложби и др. Културно-историческите обекти на територията на общината са представяни в тв предавания, а фейсбук страницата на Исторически музей – Исперих постепенно се превърна в едно споделено културно пространство. Тази година музейните работници направиха кратък филм за знакови паметници на територията на община Исперих, който може да се гледа в YouTube канала на музея.
В момента, в партньорство с Асоциацията на екскурзоводите в България, подготвяме проект за популяризиране на културно-историческите обекти на територията на община Исперих, като идеята е да представим не само обектите, а и местни продукти, места за настаняване, хранене и развлечение, както и интересни факти, свързани с тях. Един от най-засегнатите сектори в следствие на пандемията е този на туризма, и аз се надявам, че с целенасочените усилия, които полагаме, ще успеем да привлечем повече туристи в днешната усложнена реалност.
Шенол Ахмедов