Три културни института от Разград спечелиха в края на 2024 г. проекти по различни програми на Министерството на културата, с което се подобряват възможностите за предоставяне на още по-качествен културен продукт. Проектите ще се реализират през настоящата 2025 г., съобщиха от общинския пресцентър.
На най-висока стойност е проектът на Капански ансамбъл-Разград, озаглавен „Картини от България“. Той е финансиран е по Програма „Нематериално културно наследство/професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство“ на Министерство на културата с 223 000 лв. Проектът предвижда развитието на творчески школи за млади таланти, които ще участват активно в изпълнението на нови произведения. Това включва и Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. Проектът „Картини от България“ ще разчита, както на вътрешни ресурси, осигурени от екипа на Капанския ансамбъл - творци, танцьори, музиканти, певци и хореографи, които ще участват в създаването и изпълнението на новия творчески продукт, така и на външни партньори. Ще бъдат изработени нови сценични костюми, от най-добрите и утвърдили се дизайнери и сценографи, които ще пресъздадат автентичните фолклорни образци, ще бъдат създадени и нови, модерни визуално-сценични ефекти. Ръководството на Капанския ансамбъл ще работи върху вътрешни механизми за мониторинг и контрол, които да гарантират, че всички дейности ще се осъществяват в съответствие с планираните срокове и изисквания и би трябвало да осигурят ефективно управление на творческия процес.
Проектът на Регионалния исторически музей е под надслов „Дизайн и създаване на тематико-експозиционен план за нова постоянна експозиция на Регионален исторически музей-Разград” и е финансиран със 157 932 лв. по конкурсната сесия „Дейности по представяне на движимото културно наследство в постоянните експозиции на музеите и художествените галерии“. Основната цел на проекта е да се осигури съвременно, привлекателно и достъпно представяне на движимото културно наследство на региона. Проектът ще бъде реализиран в тясно сътрудничество между експерти от различни области - музейни специалисти, археолози, историци, архитекти, дизайнери и инженери, за да се гарантира, че новата експозиция ще отговаря на най-високите научни, културни и художествени стандарти. Инициативата цели не само да съхрани и представи уникалното културно наследство на Разградския регион, но и да го направи достъпно и разбираемо за широка аудитория, включително и за хора със специфични потребности. Партньори по проекта на РИМ-Разград са Община Разград и Националният археологически институт с музей - Българска академия на науките (НАИМ-БАН). Срокът за изпълнение на проекта е ноември 2025 г.
Одобреният проект на Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев”-Разград е по Програма „Технологично обновление, технологично оборудване и насърчаване на четенето, медийна и информационна грамотност в обществените библиотеки“. Проектът е на стойност 59 565 лв. и ще се реализира до ноември 2025 г. Със заложените дейности ще се отговори на потребността от инвестиции за подобряване средата на работа в библиотеката. Съвременните условия на бързо технологично развитие, поколенческите характеристики на читателите и навлизането на изкуствения интелект в съвременното общество повишават изискванията към цялостната дейност на институцията. Това поставя нови изисквания и към РБ „Проф. Б. Пенев”, към начина на нейното функциониране, оборудване и др. За посрещане на тези предизвикателства, в рамките на проекта предстои технологично обновяване с нови компютърни системи за служителите и потребителите, чиято цел е повишаване на качеството на работа и модернизиране в полза на четящото общество. Предвижда се и внедряване на нов сървър за подобряване качеството, бързината и стабилността на работата с библиотечната база данни и подобряването на обслужването на потребителите. В проекта се предвижда изработване и внедряване на информационен външен светодиоден влагоустойчив дисплей с цел по-добрата информираност и комуникация с разградската общественост, както и на безогледален фотоапарат за по-качествено отразяване и популяризиране дейността на библиотеката. В проекта са включени и традиционни дейности на Библиотеката - участие в традиционния Маратон на четенето с награден фонд за най-активните участници; лятна кампания за деца, с цел насърчаване на четенето - „Приказна ваканция” в РБ „Проф. Боян Пенев“; номинации и награждаване на „Читател на година”. Заложено е и частично финансиране на организирането и провеждането на Национален литературен конкурс "Поетични хоризонти на българката", посветен на разградската възрожденка, първата българска поетеса Станка Николица Спасо-Еленина. Той се организира традиционно от РБ „Проф. Боян Пенев” в партньорство с Общината и Съюза на българските писатели. Заложено е организирането и провеждането на традиционни творчески работилници в Детския отдел на Библиотеката за различни празници.
Инфо Разград