Разград  5 °CПетък, 29- ти Ноември
USD  1.85527 EUR  1.95583
Търси Търси Социални мрежи facebook

Кръгла маса „От теория към практика – измерения на социалната работа“

Кръгла маса „От теория към практика – измерения на социалната работа“ Източник: ШУ "Еп. Константин Преславски"

Област

Кръгла маса „От теория към практика – измерения на социалната работа“ се проведе на 3 октомври 2023 г. в Педагогическия факултет на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. По покана на ректора проф. д.и.н. Георги Колев и декана на Педагогическия факултет доц. д-р Росица Михайлова в дискусията участва д-р Луизе Дрюке. През 2002 г., когато д-р Дрюке е представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците в България, Академичният съвет я удостоява със званието Почетен доктор на Шуменския университет за научната й дейност, свързана с публичното право и политиката, и за високите й постижения в областта на човешките права и проблемите на бежанците.
20 години по-късно д-р Дрюке с удоволствие си припомни вълнението от церемонията на 10 декември 2002 г. Благодаря за общия път, който извървяхме заедно с катедра „Социална работа“ в Университета на толерантността, за да създадем първата магистърска програма за бежанци в България. Защото най-важното послание от Хартата за правата на човека е достойнство, свобода и справедливост за всеки, сподели тя пред аудиторията – студенти, преподаватели и представители на Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Шумен. Насочете усилията си към това, което Ви е на сърце. Не вършете нищо, което не Ви доставя удоволствие. И помнете, че един теоретик без практика е като дърво без плодове, а един практик без изследвания е като къща без вход. Пожелавам на всички, но особено на студентите – дървото им да има много и вкусни плодове, посъветва присъстващите д-р Дрюке.
Преди 20 години д-р Дрюке въведе нашата академична общност в една световна система – на Върховния комисариат на бежанците на ООН – организацията. За мен е огромна чест отново да посрещнем д-р Дрюке, която е получила признанието на света и през 1981 г. е удостоена с Нобелова награда за мир за всеотдайната си и безкористна работа с бежанците в Чили. След толкова години се радвам да се уверя, че тя продължава да е все така активна, да работи все така ентусиазирано, да пише, да организира и участва в дискусии, да консултира студенти. А всички ние знаем, че социалната работа не може да се осъществява без сърце, душа и душевност, сподели проф. Колев и връчи на д-р Дрюке златна значка, юбилеен плакет и юбилейна марка.

Д-р Дрюке дари за университетската библиотека своя забележителен труд „Иновации при защита на бежанци“ и друга тематична литература на български и немски език. Заедно със съпруга си д-р Михаел Дрюке те направиха препис на текст от „Великата дидактика“ от Ян Амос Коменски.
Кръглата маса днес е част от програмата, с която Педагогическият факултет ще отбележи 40 г. от създаването си през 2024 г. Събитието е свързано и със 75 г. от приемане на Хартата за правата на човека и с навършването на 75 г. от д-р Дрюке тази година. Неслучайно е избран и денят – 3 октомври. На тази дата през 1990 година се обединяват Източна и Западна Германия.
Инфо Разград
 
 


Прочетете също
Top