22-рото издание на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти завърши с атрактивен концерт, заря и хоро на площада, на което се хванаха танцьори от 5 държави. Завърши и с обещание от Добрин Добрев за още по-прекрасни емоции на 23-тото издание на събитието, което кметът нарече „визитката картичка на Разград пред света”.
Третият, последен, ден от Панаира започна с едно от събитията, организирани за децата на Разград - пленер за рисунка „Панаир на киселото мляко”. Освен малки художници от Разград и други български градове в пленера участваха и деца от САЩ и Англия. Общо 56 творци въплътиха върху белия лист своята представа за Панаира на киселото мляко. Най-малкият художник, който участва в пленера, бе двегодишният Борис, а най-големият - на 17 години. Всяко от децата бе снимано с рисунката си, фотографиите ще се публикуват на Фейсбук страницата на ЦПЛР Център за работа с деца, обясни ръководителят на Школата по изобразително изкуство Цветомира Петрова. Грамотите за участие, както и подаръкът-изненада - по едно захарно петле за всеки малък художник, връчи началникът на отдел „Култура, туризъм и международни дейности” в Община Разград Катерина Ганева.
В следобедните часове се проведоха срещите на три от фолклорните състави - Ансамбъл за деца и младежи „Романсул”-Гюргево, Румъния, Младежка танцова трупа към Театралната акaдемия на Шанхай, Китай и Асоциация за фолклор към младежки център, Никозия, Северен Кипър.
19 танцови и певчески формации от Разград, Попово, Цар Калоян, Гецово и Дряновец участваха в откритата сцена „Талантите на Лудогорието” пред Общинския културен център. Между техните изпълнения бе проведено и награждаването от конкурса за най-добър производител на млечни продукти „Баш майсторът”. За „Любимец на публиката” в онлайн анкета бе обявена ферма „Белинташ” от асеновградското село Бачково с 373 гласа от общо 1254 гласа в онлайн гласуването. Останалите награди бяха определени от жури с председател Руско Дянков от Дирекция „Безопасност на храните”-Разград към БАБХ. Приз за най-добър производител на млечни продукти получи Mezence.bg от София, Мандра „Мери” от Езерче е победител в категория „Най-добро традиционно сирене”, Ферма „Капанци” от Осенец е с награда „Най-иновативен млечен продукт”, „Спект”ЕООД от врачанското село Костелево получи награда за най-атрактивна презентация на продукти, Ферма „Мони-Ен” от троянското село Врабево е с приз „Автентичен продукт със съвременна визия”. Диян Добрев от Осенец бе обявен за най-добър производител на автентичен продукт. Радка Петкова от с. Киченица получи приз „Най-добър продукт с домашен вкус”, а Станка Варчева от Дряновец - „Най-добър традиционен вкус”. Наградата за най-гъсто мляко спечели НЧ „Просвета 1883”-Гецово.
Атрактивният концерт на сцена „Ларго” събра много аплодисменти от публиката. Той започна и завърши с български фолклор. Откриха го танцьорите от Танцова работилница „Елбетица” от ДТШ „Хорце” към ЦПЛР ЦРД, а финалът бе на Държавен фолклорен ансамбъл „Тракия”-Пловдив. Ръководителите на всички състави получиха грамоти за участието си в Панаира на киселото мляко и фестивал на народните традиции и занаяти. Връчи им ги кметът на община Разград Добрин Добрев, след което закри 22-рото издание на Панаира. „Това издание на Панаира направи така, че Разград да отвори своите врати пред света, на нашите площади се изявиха състави от много държави, улиците на Разград се изпълниха с колорита на мероприятията от панаирната програма”, каза Добрев. Той изрази своята благодарност към екипа, организирал мащабното събитие и ги прикани да се качат на сцената. „Това мероприятие нямаше да е факт, ако не беше трудът на екипа на Община Разград, на всички отдели, които имаха задача да организират Панаира, както и звената към Общината, общинските предприятия и всички партньори”, каза кметът. Специални благодарности той отправи и към младите хора - доброволци, които взеха дейно участие, като придружаваха фолклорните състави и направиха така, че те да се чувстват добре в Разград.
Кметът Добрин Добрев благодари и на всички над 100 занаятчии и производители на млечни и други хранителни продукти, които гласуваха доверие на Разград, за да представят своята продукция, покани ги и догодина да дойдат за 23-тото издание на Панаира. Кметът благодари и на публиката. „Показахте още един път гостоприемството на нашия красив край, на нашия Разград. Отворихте сърцата си, бяхте дейни участници в поредната 22-ра страница от летописа на нашия прекрасен фестивал, който се случи само заради вас - за да можете да отнесете частица от духа на фестивала, за да може да се почувствате още един път горди, че сте българи, горди с нашия фолклор и да може да покажете добротата на разградчани пред представителите на толкова държави. Убеден съм, че тези емоции, които преживяхме през тези 3 дни, ще ни дадат достатъчно енергия и заряд да изчакаме още 365 дни до 23-тото. Обещаваме да направим всичко необходимо то да е още по-красиво и да донесе още прекрасни емоции. Със закриването на 22-рия фестивал започваме обратното броене до 23-тото издание на този прекрасен фестивал, който всички носим в сърцата си”, завърши кметът Добрев.
Пищна заря последва думите му, а след нея на българско хоро се хванаха както разградчани, така и танцьорите от гостуващите състави.
Инфо Разград