Кметът на Община Разград участва на 21 май в работна дискусия на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България с министъра на регионалното развитие инж. Виолета Коритарова. Това информираха от общинския пресцентър.
„Изключително важно за екипа на МРРБ е добрият диалог между централната и местната власт да продължи. Задачите, които стоят пред нас, са спешни и не търпят отлагане. Политиките на министерството са насочени към развитието на българските общини, на нашите региони, идентифицирането на техния потенциал и запазването на тяхната идентичност“, заяви регионалният министър инж. Виолета Коритарова по време на срещата с ръководството на кметското сдружение.
Сред темите, които бяха обсъдени, бе оценка и изпълнение на Концепциите за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) и работата на Регионалните съвети за развитие.
„Подходът ИТИ предполага кандидатстване с иновативни и смели проекти. В приетите от Комитета за наблюдение на ПРР документи е заложен кратък тримесечен срок за кандидатстване по фаза 2, който не е достатъчен за трансформирането на предложенията в такива с пълна проектна готовност. Това поставя под риск стойностните идеи, които обсъждаме на заседанията на РСР. Темата сериозно притеснява общините и трябва да търсим по-гъвкави подход“, каза кметът на Разград Добрин Добрев.
От екипа на МРРБ заявиха, че Управляващият орган спазва разписаните и одобрени процедури, като въпросът с бюджета на АПИ е политически. Насоките за фаза 2 на ИТИ по ПРР са съгласувани с МФ, предстои да бъдат доразработени. Изчаква се провеждането на всички заседания на РСР, за да се идентифицират предварителните концепции за следващия етап и да се таргетират по вид бъдещите допустими инвестиции. МРРБ има ангажимент до края на юни да обяви кандидатстването, като по взаимна договореност е възможно срокът от 3 месеца да се съкрати. Втора процедура за набирането на КИТИ може да се обяви при наличието на финансов ресурс.
Общините са депозирали 3053 проекта по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I“, резултатите от оценката им бяха обявени в края на 2023 г. - стана ясно още на срещата. Към момента, след одобряването на 754 проекта, договори за финансиране са сключени по едва 17 от тях. Сходна е ситуацията с процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ със сключени 130 договора и „Екологосъобразната мобилност“ с 10.
Инфо Разград